První pomoc - MotoGang z Jindřicháče - UNREGISTERED VERSION

Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

První pomoc

Čti před jízdou

První pomoc zraněnému člověku by měl zvládnout každý.
Nikdo určitě nechce zažít situaci, kdy mu v náručí trpí nebo dokonce umírá člověk jen pro to, že nejsme schopni mu pomoci.


Ficcusův průvodce první pomocí …

… je převážně psán pro motorkáře, ale všichni si jistě uvědomujete, že s první pomocí se můžete setkat nejen na silnici, že?

První pomoc = obnovení a udržení důležitých životních funkcí do příjezdu profíků
(nezapomeňte jim zavolat >>> tel.: 155 nebo 112 <<< 155 je rychlejší)

Neposkytnutí první pomoci je trestný čin. Neposkytnutí první pomoci je srabárna!!!
Je to jednoduché. Pouze pár úkonů, které zachrání život. A je to nechutné. Může kolem být plno krve, kostí, nářku, slz, emocí, …
Čas letí jako splašený. Co dřív? Co potom? Přemýšlejte!!!
A určitě vozíte lékárničku …

Raněný leží na zádech bez vědomí v bezvědomí. Při podezření na poranění páteře buďte HODNĚ opatrní. Nicméně je nutné první pomoc poskytnout i v tomto případě.

Dýchá? Znáte ten trik s orošeným zrcátkem? Kdo sebou ale vozí zrcátko, že? I když třeba bude nějaké ležet vedle;-) Radši přiložte ucho až k ústům či nosu zraněného a poslouchejte.

Tak dýchá? OK.
Nedýchá? Průser. Otevřete mu ústa, mrkněte, jestli nemá zapadlý jazyk (vytáhnout třeba pomocí kapesníku, aby neklouzal z prstů) nebo „cizí“ předmět v ústech (typicky zvratky, žvýkačka, … >>> vyčistit!) a bez otálení do něho 2x po sobě dýchněte (viz. Dýchání z úst do úst). Dostanete tak do něho alespoň trochu kyslíku za který budou jeho mozkové buňky v budoucnu rády.

Vidíte-li tepenné krvácení, tak je třeba ho fofrem zastavit. Neuděláte-li to, tak je celkem zbytečné starat se dál o dech či tep!

Tepenné krvácení zastavíte tlakovým obvázáním. Než vyndáte lékárničku, tak si pomožte zaškrcením „nad“ ránou. Třeba páskem, šátkem, … nebo je-li vás více, tak jeden ze zachránců si otře prst od oleje do kalhot a strčí ho „dírou“ do tepny. Tlakový obvaz >>> něco buclatějšího (typicky nerozmotaný obvaz) položíte na ránu a obvazem či šátkem to k ní celkem silou přitáhnete.

A znovu dech. To už tu jednou bylo, ne?
Dýchá? OK.
Nedýchá? Průser. Otevřete mu ústa, mrkněte, jestli nemá zapadlý jazyk (vytáhnout třeba pomocí kapesníku, aby neklouzal z prstů) nebo „cizí“ předmět v ústech (typicky zvratky, žvýkačka, … >>> vyčistit!) a znovu do něho 2x po sobě dýchněte (viz. Dýchání z úst do úst). Dostanete tak do něho alespoň trochu kyslíku za který budou jeho mozkové buňky rády. Vím, že se opakuji:-x
Rozdýchal se? Uff.
Nerozdýchal? Do pr …..

Rychle k tepu.
Tepe? Nejlépe nahmatáte puls na krku. Vedle ohryzku lehce promáčkněte krk konečky prstů. Zkuste si to sami na sobě. Neškrtit!!! Tepe? OK.
Netepe? Zase průser. Rychlá reakce >>> Silně zraněného uhoďte cca 5 cm nad spodní konec hrudní kosti. Silně je myšleno SILNĚ. Může to být startovacím impulzem pro srdeční činnost.
Naskočil? OK. Máte o starost méně.
Nenaskočil? Sakra. Masáž srdce.

A pokud pořád nedýchá, tak masáž srdce v kombinaci s umělým dýcháním z úst do úst.

Ideální je resuscitovat ve dvou zachráncích. „Masér“ si klekne k pravému boku zraněného v úrovni hrudníku a „Dýchač“ klečí z druhé strany v úrovni hlavy.

Dýchání z úst do úst je při nácviku s osobou opačného pohlaví fajn. V reálu je to horší. Musíte zkontrolovat „průchodnost“ cest dýchacích (zapadlý jazyk, zvratky, žvýkačka, …), zaklonit hlavu zraněného (tím zabráníte znovuzapadnutí jazyka), zacpat nos (zraněnému!), mírným tahem za bradu otevřít ústa (zase zraněnému pochopitelně!) a pěkně z plných svých plic mu dýchnout do jeho plic trochu kyslíku. Po očku sledujeme, jestli se zraněnému „nadzvedává“ a následně „propadává“ hrudník. Když se mu nadzvedne místo hrudníku břicho, tak vás vzápětí pozvrací a vy jistojistě víte, že jste mu do plic nedýchali. Tak se snažte!
Stejně Vás pozvrací …

Masáž srdce jste určitě viděli v televizi. Tam to dělají většinou špatně:-/
„Masér“ tedy klečí vedle zraněného pokud možno vpravo v úrovni jeho hrudníku. Nakloní se nad jeho netikající hrudník, nějak proplete prsty nebo dá ruce přes sebe, propne lokty a masí zraněného cirka oněch již zmíněných 5 cm nad spodním koncem hrudní kosti. Masírujeme pěkně silně vahou našeho těla (propnuté lokty!). Hrudní koš musíme promáčknout minimálně o 5 cm (radši o 8cm). Počítejte s tím, že zraněnému polámete žebra (bude to slyšet:-) a nenechte se tím vyvézt z míry…

A trochu čísel:
Při resuscitaci dvěmi zachránci >>>
1x dýchnout a 10x stlačit hrudník (masírovat frekvencí zhruba sekundovou) a znovu dýchat a znovu masit a … Dokud nezačne „fungovat“ nebo do příjezdu záchranky.

Při resuscitaci jedním zachráncem >>>
2x dýchnout a 15x stlačit hrudník (masírovat frekvencí zhruba sekundovou) a znovu dýchat a znovu masit a … Dokud nezačne „fungovat“ nebo do příjezdu záchranky.

Netrapte se ale nějakými počty. Berte to od voka.

A při resuscitaci průběžně kontrolujte dech & tep. Kdyby začal spontálně dýchat, tak abyste ho nepřefukovali při jeho výdechu …

Dýchá a tepe! Hurá, ale ještě nemusí být vyhráno. Při ztrátě většího objemu krve se raněný dostává do šoku (může to znamenat i silné vnitřní krvácení). A šok může být příčinnou smrti! Příznakem šoku je bledá až šedá pleť, pot a raněný, i když je při „vědomí“, tak je „mimo“ (zmatený, neschopný soustředění, …)

Antišoková poloha >>>
na zádech, podložit nohy a ruce (steče z nich krev k důležitým orgánům = srdci a mozku)

Pokud není v šoku, tak ho uložte do klasické stabilizované polohy >>>
na pravý bok, pravá ruka za sebe, levá ohnutá v lokti před sebe (tzv. si zvrací do rukávu), pravá noha natažená, levá noha pokrčená před sebe. Nebo obráceně, pokud má pravou stranu na hadry …

Na zlomeniny a podobné život neohrožující zranění kašlete (pokud tedy nejste mimo dosah profesionální pomoci). Doktoři si s tím pak poradí.
Cizí předměty, vražené do těla, nevytahujte!!!

Je to všechno fyzicky i psychicky velmi náročné. Možná po příjezdu záchranky zkolabujete vyčerpáním. Možná se pozvracíte. Možná Vás „pozůstalí“ zažalují (ještě se to v ČR nikdy nestalo!!!).
Ale když tohle všechno zvládnete, tak se pak můžete dlouze podívat do zrcadla a říct sám sobě do očí: „JSEM FRAJER !“

O zadostiučinění ze záchrany lidského života ani nemluvím.

Pochopitelně je souvisejících věcí mnohem více. Toto je jen shrnutí základní PRVNÍ pomoci. Při více zachráncích je dobře možné provádět několik úkonů současně (kontrola dechu & pulsu, zástava krvácení, volání záchranky, …)

Kontrolu dechu & pulsu můžete provádět, aniž byste raněnému sundávali přilbu. Když už ji budete muset kvůli resuscitaci sundat, tak více než opatrně.
Doporučený nouzový postup sundání přilby při jednom zachránci >>>
Raněný leží na zádech, přistoupíme k jeho hlavě z boku, opatrně vsuneme nárt pod jeho krk, rozepneme zapínání přilby a po maximálním roztažení „polstru“ stáhneme přilbu z hlavy směrem k zátylku. Dáváme maximální pozor. Při vyklouznutí hlavy z přilby by nám neměla „břinknout“ o asfalt; :-)


Tedy ještě na závěr první pomoc v několika bodech (nikdo Vám nebrání si je vytisknout a třeba nosit v peněžence):

1. Zhodnotit situaci
2. Volat záchranku 155 nebo 112
3. Nedýchá? 2x dýchnout
4. Zastavit tepenné krvácení
5. Puls? Dech? Resuscitace!
6. Stabilizovaná poloha
7. Šok? Antišoková poloha

Přeji Vám, ať nemusíte tyto vědomosti nikdy použít v praxi.
Chcete-li tento text v plném znění šířit třeba po Vašich moto webech, tak šiřte.
Zůstanu-li pod ním podepsán, budu rád.

Sepsal a konzultoval s řeznicí Katarinou: ficcus

 
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky